Modlitwa do Matki Bożej CzęstochowskiejBogarodzico Dziewico Bogiem sławiena Maryjo!
Królowo Świata i Polski Królowo!
Panno Święta, Matko Boska Częstochowska!
Oto do stóp Twoich upadam, pod opiekę się Twoją uciekam,
Przyjmij mnie i osłoń płaszczem swej dobroci.
Czuję, żem nie godzien Twoich względów,
żem wskutek grzechów moich bardzo się oddalił od Ciebie,
proszę Cię przez Krew najdroższą,
którą za mnie wylał Syn Twój Jezus Chrystus,
 nie odtrącaj mnie od siebie.

Ponawiam przed Tobą wszystkie dobre postanowienia,
które uczyniłem w życiu moim.
Wsparty pomocą Twoją, przyrzekam,
że w nich wytrwam aż do śmierci.

Racz przyjąć Panno Święta, ten akt mego oddania się Tobie
i wyjednaj mi u Syna Twego, Jezusa Chrystusa,
wiarę żywą, przywiązanie niewzruszone do świętego katolickiego Kościoła,
nadzieję mocną, miłość wielką, szlachetną i skuteczną.

O Maryjo Częstochowska, od lat przeszło 600 w tym obrazie cudami słynąca,
proszę Cię pokornie, ażebym czcząc Twój cudowny wizerunek
godzien był zasłużyć na oglądanie Ciebie w krainie niebios,
o łaskawa i miłosierna Pani.

Bądź zawsze Matką moją, o Maryjo Częstochowska,
jak ja pragnę być Twoim dzieckiem.

Amen.

Maryjo Królowo Polski!
Jestem przy Tobie pamiętam! czuwam!

W komentarzach można umieszczać swoje intencje.


 

68 komentarzy:

 1. Pani Która obdarzałaś łaską ,pomagaj mi w dniu codziennym, w zdrowiu, w znalezieniu pracy któą będę się cieszył z radością do niej chodził.
  Matko Częstochowska wspomóż moje starania bycia dobrym
  PR

  OdpowiedzUsuń
 2. Matko Najukochańsza dziękuję Ci za Twoją nieustanną opiekę nad moją rodziną. Matko najlepsza miej w swej opiece moje te dorosłe już dzieci ze swoimi rodzinami. Prowadż je po drogach życia, ochraniaj przed złem tego świata , przed zatraceniem wiary. Pragnę by stały się bardzo życzliwe dla siebie i drugiego człowieka by potrafiły wybaczać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Matko Boża zabierz mnie do siebie tylko o to proszę

  OdpowiedzUsuń
 4. Matko ukochana dziękuję Ci że jesteś oddaję się twojej matczynej opiece, proszę Cię bardzo o zdrowie dla mojej siostry i mojego brata, którzy są bardzo chorzy, miej ich w swojej opiece.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mateńko Najświętsza Kochana dziękuję Ci za wszystkie łaski którymi obdarzyłas mnie i moich bliskich .
  Dziękuję,że jesteś Mateńko!
  Bardzo serdecznie proszę Cię o dalszą [pmoc i opiekę dla mnie i moich bliskich a szczególnie mojemu bratu Adamie ,u krórego zdiagnozowano raka pluc i który jest teraz bardzo tą chorobą zalamany ,miej milosierdzie dla niego ,błagam ! Amen

  OdpowiedzUsuń
 6. Błagam o Panno swieta i swieta Rito od trudnych spraw wstawcie się za mna i pomóżcie mi w znalezieniu dobrej pracy która da mi pełne szczęście blagam

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję o Matko i swieta Rito ze ktoś się odezwał w sprawie pracy,błagam abym wypadła dobrze na rozmowie i dostała te pracę

  bądźcie umiłowane przez Pana naszego amen

  OdpowiedzUsuń
 8. Z całego serca proszę o modlitwę za moją rodzinę i małżeństwo. Nawrócenie mojego męża Piotra oraz Jego powrót do rodziny. Panie ty wiesz że ja i dzieci pomimo wszystko Go Kochamy. Jezu Ufam Tobie błagam pomóż. Powiedziałeś Panie "Zaprawdę powiadam wam: proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone"
  Wysłuchaj naszych próśb Najświętsze Serce Jezusa, Ufamy Ci i w Tobie pokładamy nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Matko Boska Czestochowska prosze wspieraj nas w tych trudnych chwilach i spraw zeby moj tato wyzdrowial. spraw zeby jutrzejszy wynik tomografii byl dobrrosze nie odbieraj go mi jeszcze. ja tak bardzo go potrzebuje. Spraw zeby byl zdrwy i mogl cieszyc sie zyciem. Wierze ze ty mozesz mi pomoc. Amen.
  Monika

  OdpowiedzUsuń
 10. Proszę o zdrowie i pomyslny rezultat operacji,o błogosławienstwo Boże,o opiekę dla mojej żony Ireny , Matko Boża ufam tobie otocz ją opieką by wszystko szczęśliwie się udało i powrócil do domu do mnie i do dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 11. Swiety Boze prosze cie o zdrowie dla siebie. Prosze pomoz mi wyzdrowiec,wspieraj i badz ze mna w ciezkich dla mnie chwilach. Zdiagnozowano u mnie guza jajnika,mieszkam w Anglii daleko od domu i rodzicow ktorzy martwia sie i modla sie o moje zdrowie dlatego prosze Ciebie Matko Boza badz ze mna w czasie operacji i miej mnie w swojej opiece.
  Wysluchaj naszych prosb Matko .....

  Ania

  OdpowiedzUsuń
 12. Matko Boska Czestochowska jestem przy Tobie pamietam, czuwam. Dziekuje za Twoja opieke nade mna i moja rodzina.

  OdpowiedzUsuń
 13. Matko Boża Częstochowska proszę o łaskę opieki Twej nade mną w pracy, aby ten nowy rok szkolny był dla mnie spokojny, szczęśliwy i dobry. Daj mi cierpliwość, spokój i wewnętrzną radość, pomóż mi czuć się docenianą i szanowaną, a mojej rodzinie zapewnij zdrowie i spokój. Módl się za nami Zdrowaś Maryjo. Marta z Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Matko Boska Czestochowska, wzywam Cie ku pomocy i prosze o opieke nad moja corka Sandra, niech Bog da jej rozsadek, niech szanuje rodzicow i powroci na lono rodziny. M.B.C. otrzyj moje lzy pomoz przetrwac mi te ciezkie chwile i spraw, by zycie nasze w domu powrocilo do normalnosci, napelnione bylo wzajemnym zrozumieniem i miloscia, modl sie za nami.

  OdpowiedzUsuń
 15. Maryjo pomóż mi i bądź przy mnie i ze mną oraz z moją rodziną! Matko wyjednaj łaskę zdrowia dla mnie błagam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Maryjo, pomóż mi, proszę Cię o łaskę wszelkiej pomyślności w pracy i aby moja przyjaciółka została w Polsce. Wierzę i ufam Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Maryjo Krolowo Polski czuwaj nade mna I moja rodzina. Dziekuje za opieke. Kocham cie

  OdpowiedzUsuń
 18. Maryjo Krolowo Polski badz zawsze ze mna. Kocham cie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Matko Boska Częstochowska proszę o łaskę opieki mojej mamę i całej mojej rodziny. Proszę aby wyniki mojej mamy były juz cały czas dobre, aby ta zła choroba juz nie wróciła do nas. Wspieraj nas w złych i dobrych chwilach i bądz zawsze z nami. Obiecuję byc dobrym człowiekiem i pomagac innym

  OdpowiedzUsuń
 20. O Maryjo Częstochowska, Czarna Madonno, dziś w dniu moich urodzin, w przeddzień spotkania z Tobą w Twoim Sanktuarium na Jasnej Górze, błagam Cię, nawróć mojego męża, przemień jego serce i ocal moje małżeństwo i naszą rodzinę. Proszę Cię ocal nas i nasza przysięgę małżeńską złożoną przed Twoim Miłosiernym Synem i Matka Twoją Anną.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mateczko Częstochowska, o dobra i jasna Panno Maryjo, proszę o łaskę zdrowia i długich lat życia dla mojej ukochanej mamy, o dobre wyniki jej badań i dobre przyjęcie organizmu na lek oraz o wszelką opiekę nad nią i naszą rodziną, aby jak najszybciej mama wróciła do domu. Bóg zapłać. Marta.

  OdpowiedzUsuń
 22. Matko ukochana, czczę Ciebie, dziękuję Ci za wszystkie Twoje łaski i dobrodziejstwa i w dniu Twych Urodzin proszę pokornie o zdrowie dla moich rodziców Ireny i Kazimierza oraz o pomyślność dla mnie w pracy, o spokój, cierpliwość i opanowanie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Maryjo, Matko Boża Jasnogórska ofiaruję Ci wszystkie trudy mojej pieszej pielgrzymki przed Twój Tron za zdrowie mojego taty. Przyjmij je Mateńko i wyproś wyzdrowienie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Matuchno kochana blagam Cie czuwaj nade mna i moja rodzina . Blagam Cie nad wszystko dopomoz mi w uzyskaniu stabilnosci w mym zyciu bo nie moge sobie sama poradzic w tak trudnym czasie dla mnie.Blagam Cie przyjdz mi z pomoca ♥♥♥♥ Bog zapłac ♥♥♥♥

  OdpowiedzUsuń
 25. Matuchno kochana blagam Cie czuwaj nade mna i moja rodzina . Blagam Cie nad wszystko dopomoz mi w uzyskaniu stabilnosci w mym zyciu bo nie moge sobie sama poradzic w tak trudnym czasie dla mnie.Blagam Cie przyjdz mi z pomoca ♥♥♥♥ Bog zapłac ♥♥♥♥ Jola

  OdpowiedzUsuń
 26. Matuchno kochana blagam Cie czuwaj nade mna i moja rodzina . Blagam Cie nad wszystko dopomoz mi w uzyskaniu stabilnosci w mym zyciu bo nie moge sobie sama poradzic w tak trudnym czasie dla mnie.Blagam Cie przyjdz mi z pomoca ♥♥♥♥ Bog zapłac ♥♥♥♥ Jola

  OdpowiedzUsuń
 27. Matuchno kochana blagam Cie czuwaj nade mna i moja rodzina . Blagam Cie nad wszystko dopomoz mi w uzyskaniu stabilnosci w mym zyciu bo nie moge sobie sama poradzic w tak trudnym czasie dla mnie.Blagam Cie przyjdz mi z pomoca ♥♥♥♥ Bog zapłac ♥♥♥♥ Jola

  OdpowiedzUsuń
 28. Najdroższa Matko, dziękuję Ci za dotychczasową opiekę nade mną i moją rodziną. Błagam Cię o uzyskaniu stabilności w moim życiu i moich domowników. Obecnie sama nie mogę sobie sama poradzić, problemy mnie przerastają. Błagam Cię Matko,pomóż mi. Dziękuję Ci bo już dostąpiłam Twojej łaski i pomocy. Bóg zapłać Maria

  OdpowiedzUsuń
 29. Matko ukochana o dobra i jasna Panno Maryjo, proszę o łaskę zdrowia dla moich rodziców, o wszelką pomyślność dla mnie w pracy i o szczęśliwe założenie rodziny, bo tak mi źle na świecie i tak bardzo ogarnia mnie lęk o przyszłość. Jezu, ufam Tobie. Marta.

  OdpowiedzUsuń
 30. Matko Przenajświętsza błagam Ciebie o wstawiennictwo w mojej prośbie- o łaskę zdrowia dla moich rodziców, o pomyślność w pracy dla mnie, o siłę, cierpliwość i wytrwanie, o spokój wewnętrzny w codziennym życiu. Jezu, ufam Tobie. Marta.

  OdpowiedzUsuń
 31. Matko Boska Czestochowska prosze Cie o wstawiennictwo za mna I za moja rodzina. Prosze miej nas w swojej opiece , pozwol zeby wszystkie sprawy byly zalatwione pozytwynie. Dziekuje najcudowniejsza matenko.

  OdpowiedzUsuń
 32. Najświętsza Czysta Ukochana Mateczko Jasnogórska, tydzień temu byłam pierwszy raz w życiu razem z moją mamą w Częstochowie, dziękuję Ci za to i proszę o łaskę zdrowia i wszelkiej pomyślności dla mojej rodziny- dla mnie i moich rodziców, o rozwiązanie pozytywne trudnych aktualnych spraw. Mateczko, wierzę i ufam Tobie. Jezu, Maryjo, Józefie Święty, módlcie się za nami. Marta.

  OdpowiedzUsuń
 33. Matko Boża Częstochowska błagam,aby Tomasz się do mnie odezwał,abyśmy byli razem i założyli rodzinę.Matuchno Kochana spraw,aby jego serce otworzyło się na moje.Matuchno Kochana uproś u Syna Swego abyśmy byli razem.Monika

  OdpowiedzUsuń
 34. Марийка, милая... ну, как же так...почему моему Роланду постоянно не везет???
  Ну, как Тебя просить... как у Тебя вымолить помощь для моих сыновей???
  мне очень грустно... ну помоги!!!
  Прошу....помоги!!!
  ведь у моих мальчишек скоро экзамены... умоляю...выслушай и помоги!!!

  OdpowiedzUsuń
 35. Maryjo Królowo. Polski błagam wyjednaj u swego syna naszego Ojca Opieke i zdrowie dla naszej małej Perełki Marcelka kt9ry potrzebuje modlitwy .Jezeli serce Twoje otwarte jest wysłuchaj naszych prośb za Dzieciątkiem kt9re ma dopiero 9 dni i guza nerki.Malgorzata

  OdpowiedzUsuń
 36. Matko boska proszę o błogosławieństwo i wstawiennictwo ale również żeby przezwyciężyć depresję i żyć szczęśliwie we wierzę i miłości... Proszę wysłuchaj moich próśb

  OdpowiedzUsuń
 37. Kochana Matko. Proszę o zdrowie dla Emili potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże. Powrót do pełni sił i zdrowia za wstawiennictwem Matki Bożej uzdrowienia chorych.

  OdpowiedzUsuń
 38. Matko ratuj malzenstwo Magdy i Grzegorza w spawie rozwodowej,chron nierozerwalnosc malzenska,uzdrow ich i daj im nawrocenie--pomoz Marcinowi w trudnych sprawach i wyborach w znalezieniu stalej pracy i napelnij nasze serca miloscią,radoscią i Bozym Milosierdziem.

  OdpowiedzUsuń
 39. Matko Boska Nieustającej Pomocy błagam o dalszy ciąg zasiłku rehabilitacyjnego i zdrowie

  OdpowiedzUsuń
 40. Matko Boska Częstochowska proszę i błagam o wstawiennictwo mojemu synowi wyjednaj łaskę zdrowia dla mojego syna Darka Błagam

  mama

  OdpowiedzUsuń
 41. Maryjo Królowo Polski błagam dla moje syna o dobre wyniki badan dobre przyjecie organizmu na lek oraz wszelką opiekę nad nim Błagam Cię przyjdz mu z pomocą Czuwaj nad zdrowiem jego
  bądz zawsze z nim

  Bóg zapłac

  mama

  OdpowiedzUsuń
 42. Matko Boska Częstochowska proszę o upragniony dar zdrowia dla mojego syna dariusza aby wyniki badan były dobre i przez caly czas byly dobre aby ten nowotwór nigdy do niego nie wrocił wiecej

  Matko Boża wspieraj mojego syna w cięzkich i dobrych chwilach i bądz zawsze z nim Oddaję go matczynej opiece

  mama

  OdpowiedzUsuń
 43. Maryjo Królowej Polski prosze o pomoc i opiekę dla mojego syna darka u ktorego zdiagnozowano raka na jelicie i ktory jest tą choroba bardzo załamany miej miłosierdzie do niegoi przyjdz do niego otocz go opieką i uzdrów go

  i proszę o powrót do pełni sił i zdrowia za wstawinnictem Matki Bożej Uzdrowienie Chorych

  mama

  OdpowiedzUsuń
 44. Maryjo Królowej Polski uwolnij mnie od toksycznych sąsiadów i ich przesladowań Pomóz mnie w codziennosci w sprawach trudnych w niesieniu ciężkiego krzyza

  Matko Boska Czestochowska z Jasnej Góry przyjdz do mnie otocz mnie opieką pomóż mnie życ
  zdejmij ten cieżki krzyż ze mnie jaki dzwigam od 10 lat codziennie nalozony przez toksycznych ludzi

  Bądz zawsze ze mna

  marianna

  OdpowiedzUsuń
 45. Matko Królowo Polski proszę o opiekę dla Lili mieszkającej w Ameryce lekarze postawili diagnozę choroba spowodował dziurę w biodrze Matko Królowo zaopiekuj się i uzdrów proszę o zdrowie tak wiele wycierpiała w swoim pięciu letnim życiu

  OdpowiedzUsuń
 46. Matko Boża

  Dziękuję Ci za wszystko, pamiętam o tym zawsze i do końca życia będę Ci za to wdzięczny.

  Proszę Cię o wstawiennictwo, zgrzeszyłem. Całe moje życie jest jednym wielkim grzechem, skrzywdziłem najbliższe mi osoby i cały mój świat zawalił się, sam nie wiem kiedy.
  Moje działania podyktowane były dobrem drugiego człowieka, a przynajmniej tak mi się wydawało. Chciałem dobrze, a wszyło jak zwykle

  Bardzo żałuję za swoje grzechy, wiesz o tym. Błagam Cię o pomoc. Dopomóż mi naprawić wyrządzone krzywdy, napraw moje relacje z innymi ludźmi, daj mi siłę.

  Polecaj mnie codziennie Pau Bogu i Jezusowi. Przedstawiaj im moje sprawy, bądź mi pomostem między nimi, a mną, bo czuję, że ich zawiodłem i nie chcą mnie nawet wysłuchać. Pragnę, aby mi wybaczyli i wysłuchali. Bardzo tego potrzebuję.

  OdpowiedzUsuń
 47. Matko Boża kochana proszę z całego serca o głębokie nawrócenie się Serge, o zdrowie dla niego, prosze o święty sakrament małżeństwa z Serge, proszę również o zdrowie, sukcesy dla moich rodziców, sukcesy w pracy dla mnie i nawrócenie się Taty. Dziękuje z całego serca matko boża za wysłuchanie moich próśb, sw Józefie, P. Jezu dziękuje wam :-) Malgorzata

  OdpowiedzUsuń
 48. Matko Boża błagam Cię pomóż mojej córce.Nie zostawiaj nad bez pomocy w tym wstąpieniu.Błagam Cię nie odmów mej pokornej prośbie.

  OdpowiedzUsuń
 49. Błagam Cię Święta Matko pomóż.

  OdpowiedzUsuń
 50. Mateczko Kochana! Błagam, miej s swej opiece moje dzieci! Dziekuję, za pomyślnie zdane egzaminy starszego syna, i błagam,pomóż dobrze zdać egzaminy młodszemu synowi i dostać stypendium (0 + 3)

  OdpowiedzUsuń
 51. Марийка, милая, помоги!!!! что-то мне болит, но не знаю, что....плохо мне...я нерничаю....помоги! поддержи!!! мне страшно!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 52. Matko Boża, proszę o własny dom dla mnie, mojego męża i naszego synka. Proszę o to, abyśmy mogli wyprowadzić się od teściów i zamieszkać na swoim. Niech nam Bóg pobłogosławi, abyśmy mogli się cieszyć naszą małą rodziną w zaciszu własnego domu. Dziękuję za wszystko, Aneta.

  OdpowiedzUsuń
 53. Matko Boska Czestochowska Blagam dopomusz Ali w ciezkiej chorobie I o .pomyslna operacje oraz dopomusz jej rodzicom w przetrwaniu tego ciezkiego czsu I prosze o dobre wiesci o jej stanie zdrowia

  OdpowiedzUsuń
 54. Matko Boska Częstochowska proszę Cię z całego serca o dar potomstwa tak bardzo pragniemy zostać szczęśliwymi rodzicami.

  OdpowiedzUsuń
 55. Matka Boska mnie i mojej córki nie kocham.Błagam o pracę dla córki od wielu miesięcy.Modlę sie do wielu świętych ,Modlina się 2razy nowenna pompejanska ,błagam,proszę i nic.Moja mama też się modli nowennę Pomorska .Bóg nas nie kocha,nie widzi nas.Jestem na skraju wyczerpania nerwowego.Proszę o pomoc !!!

  OdpowiedzUsuń
 56. Matko Boska dlaczego nas zostawiłaś,odwróciła się od nas,nie zostawiaj nas!

  OdpowiedzUsuń
 57. Matko Boska dlaczego nas zostawiłaś.?

  OdpowiedzUsuń
 58. Maryjo Matko Kochana błagam Ciebie Matuchno o dar macierzyństwa dla Sylwi i Jarusia uczyń ich szczęśliwą rodziną . O to błagam Ciebie Matuchno nieustannie .Wierzę i Ufam że Wysłuchasz mnie Matuchno I Opiekuj się nami wszystkimi .

  OdpowiedzUsuń
 59. Najukochańsza Matko Boska Częstochowska błagam Ciebie i proszę nieustannie o zdrowie i Błogosławieństwo dla naszej rodziny i błagam Ciebie Matuchno o dar macierzyństwa dla Sylwi i Jarusia żeby mieli dziecko żeby byli pełną i szczęśliwą rodziną Wierzę i Ufam że Matuchno wysłuchasz mnie .Maryjo Królowo Polski Módl się za nami którzy się do Ciebie uciekamy

  OdpowiedzUsuń
 60. Maryjo Matko Boża Królowo Nasza błagam Ciebie i proszę o zdrowie mojego męża Wojciecha aby ustąpiły jemu zawroty głowy Ufam Matuchno że tylko Ty możesz uzdrowić Matuchno Ufam Tobie

  OdpowiedzUsuń
 61. O najcudowniejsza Pani proszę o wspieraj mnie swoimi łaskami każdego dnia chroń moja rodzinę od złego i wstaw się za mną u swojego syna Jezusa Chrystusa by pomógł mi w wiadomej wam sprawie

  OdpowiedzUsuń
 62. blagam o pomc finansowa,abym do wtorku zalatwila pieniadze,o rozwiazanie wszystkich problemow

  OdpowiedzUsuń
 63. Matko Boża z całego serca dziękuję Ci za to co mam..za wszystkie łaski jaki obdażasz mnie i moja rodzine. Proszę Cię o dalszą opiekę i zdrowie dla mojej rodziny. Proszę Cię Matenko również o to żebym urodziła zdrowe dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 64. Matko Boska Częstochowska błagam o wstawiennictwo i uzdrowienie naszej córeczki Mileny z choroby nowotworowej niedawno urodziła syna pozwól jej cieszyć się życiem i swoim synem Matko Niebieska błagam Cię wstaw się za nią Bóg zapłać Matko

  OdpowiedzUsuń
 65. Mateńko błagam Cię zaopiekuj się moją Mamusią. Proszę pomóż nam ...
  Bożena

  OdpowiedzUsuń
 66. Proszę o modlitwę za mnie w intencji o znalezienie dobrej pracy, dobrego męża, żeby spotykałam na swojej drodze życiowej dobry i pomocny ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 67. Matko Boska Częstochowska proszę Cię o cud aby moja mama wyzdrowiała, by była z nami jak najdłużej. Proszę Cię również o pomoc w odbudowaniu moich relacji z chłopakiem, by mi wybaczył, byśmy mogli być nadal ze sobą, abym nigdy już w niego nie zwątpiła. Wszystkie moje prośby do Ciebie zanoszę o Najświętsza Matko.

  OdpowiedzUsuń
 68. Matko Boska Częstochowska, błagam Cię dopomóż mi. Proszę o zdrowie dla mojej mamy, aby pokonała raka i była z nami jak najdłużej. Błagam Cię również o pomoc w odbudowaniu moich relacji z chłopakiem, aby dał mi ostatnią szansę bym mogła wszystko naprawić, abyśmy mogli być nadal razem, abym nigdy już nie zwątpiła w niego. Wierzę że wysłuchasz moich próśb. Karolina.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszamy do umieszczania swoich intencji i do wspólnej modlitwy.